OIL BOWL BASKETBALL CLASSIC
(Boys and Girls)
======================

2000

EAST TEXAS ALL-STARS (Boys)

 3  Noah Brown, 6-10, Keene (Undecided)
31 Robert Dockins, 6-2, Munday (Clarendon JC)
5   Larry Gates, 6-3, Burkburnett (Undecided)
34 A. J. Hill, 603, Peaster (Austin College)
11 Matt Sayman, 6-4, The Colony (Baylor)
20 Roy McKinney, 6-4, Denton Ryan (Hill JC)
33 Bryant Nash, 6-6, Turner (Kansas)
32 Jason Hammock,6-6, The Colony (Illinois State)
50 Logan Kosmalski, 6-8, Euless Trinity (Baylor)
40 Grant Davis, 6-8, Arlington Martin (McLennan Community)

COACH: Tommy Thomas, The Colony
Assistant: Stan Hicks, Plano

 

WEST TEXAS ALL STARS (BOYS)

 11 D’Hudson, 5-11, Shallowater (Kilgore JC)
20 Ralon Harp, 5-11, Dallas Skyline (Undecided)
3   Isaac Powdress, 6-10, Wichita Falls High (Missouri Southern)
25 Micah Mack, 6-2, Highland Park (Undecided)
32 Michael Jameson, 6-3, Highland Park (Georgia)
31 Myron Whitaker, 6-6, Richland (Undecided)
34 Leonard Pralour, 6-6, Wichita Falls Hirschi (Undecided)
1   Craig Lewis, 6-6, North Garland (University of Nevado at Reno)
23 Anthony Terrell, 6-6, Rowlett (UNC at Wilmington)
45 Zach Spivey, 6-10, Lubbock Coronado (Sacred Heart University)

COACH: Garland Nichols, South Garland High School
Assistants:  David Lay, Gerald Hudson, Sparky Roberts, and Joseph Golding

===============================

 2000 OIL BOWL GIRLS BASKETBALL CLASSIC

TEXAS ALL-STARS

22 Alex Coleman, 5-4, Burkburnett (Midwestern State)
3   Kaira White, 5-7, Mansfield (Universith of Teas)
5   Lindsay Coley, 5-8, Bryson (Hill JC)
44 Jamie Henry, 5-8, Bowie (Undecided)
15 Kristen Whiteley, 5-8, Graham (South Plains JC)
10 Cassie Birkenfeld, 5-8, Nazareth (Wayland Baptist)
25 Laci Meyers, 5-10, Munday (Angelo State)
54 Anika Holmes, 5-11, Canyon Randal (Nicholas State)
32 Casey Jackson, 6-0, Amarillo Palo Duro (Texas Tech)
42 Kristen Young, 6-0, Rains (Texas A&M Commerce)
34 Keely Cox, 6-2, Crandall (SMU)

COACH: Donna Capps, Crandall
COACH:  Pollye Hunter, Crandall

  OKLAHOMA ALL-STARS (GIRLS)

40 Julie Fulbright, 5-9, Gracemont (Northern Navarene)
22 Stephanie Barnett, 5-4, Kingfisher (Northern Oklahoma JC)
24 Erin Goss, 6-0, Alva (Undecided)
23 Sarah Mansel, 6-2, Elgin (Cameron University)
44 Kari Edge, 5-8, Kingfisher (University of Central Oklahoma)
35 Takesha Watson, 5-6, Millwood (Oklahoma City View)
43 Randi Wilson, 5-8, Carl Albert (East Central University)
15 Ashley Hewitt, 5-9, Oilton (Northern Oklahoma JC)
55 Stpr,u Groffotj. 6-0, Prague (East Central University)
50 Britney Kannady, 5-5, Savanna (Eastern Oklahoma State)
10 Kacey Inman (5-5, Caney Valley, Southern Oklahoma A&M)
20 Eden Weins, 5-10, Oologah, Oklahoma Christian University)

COACH: Dianne Inman, Savanna
COACH: Cherie Meyers, Kingfisher

=====================================