Basketball Rosters

2022 GIRLS OIL BOWL  BASKETBALL ROSTERS

WEST-TEXAS TEAM

0  Kylie Flippin, 5-8, F/G, Rider (McMurry University)
2  Addie Farris, 5-7,   , Bowie (West Texas A&M)
13 Raylea Parsons, 5-3, G, Iowa Park (North Central Texas College)
14 Rachae’ Fowler, 5-3, G, Alvord (Undecided)
15 Rexa Hand, 5-7, C/G, Midway (Tarleton State University)
21 Madison Clark, 5-9, F, Alvord (Bethany College KS)
22 Austin Ford, 5-5, F, Bellevue (Undecided)
23 Kaylie Simmons, 5-3, G, Chico (Tarleton State University)
25 Tristan Burns, 5-7, G, Midway (Vernon College)
44 Gracyn Fields, 5-9, G, Iowa Park (Tarleton State University)

Head Coach:  Griffin Fields (Iowa Park)
Assistant Coach:  Eric Wright (Iowa Park)

EAST-TEXAS TEAM

1  Kadence Black, 5-4, G, Wichita Falls (Vernon College)
3 Bryanna McRae, 5-5, G, Vernon (West Texas A&M)
4  Raylee Sparkman, 5-7, G, Nocona (Midwestern State University)
10 Stephany Guiterrez, 5-9, F, Nocona (Midwestern State University)
15 Aspyn Huseman, 5-3, G, Archer City (Midwestern State University)
21 Ashton Carter, 5-9, G, Hirschi (Southwestern Christian College)
21 Kennedy Stroebel, 5-6, G, Seymour (Oklahoma State University)
25 Sydney Rouillard, 6-0, G, Christ Academy (Tarleton State University)
40 MacKenzie Andrade, 5-10, C, Seymour (Midwestern State University)

Head Coach:  Amy Huseman (Archer City)
Assistant Coaches:
Julie Castles (Archer City)
Krissa England (Archer City)
Mallory Mooney (Archer City)

=====================

2022 BOYS OIL BOWL  BASKETBALL ROSTERS

WEST-TEXAS TEAM

0  Charlie Scholl, 6-2, G, Henrietta (Texas Tech)
0  Jaeden Whitten, 6-3, F/G, City View (Undecided)
1  Christopher Whitten, 6-3, F/G, City View (Undecided)
11 Hayden Strealy, 6-4, F/G, Holliday (Midwestern State University)
12 Luke Barrera, 6-0, G, Electra (Undecided)
15 Reagan Mejia, 6-0, C/G, San Saba (Undecided)
20 Adam Meekins, 5-11, G, Nocona (Ottawa University)
24 Nathan Williams, 6-3, G/F, Holliday (Midwestern State University)
25 Torran Naglestad, 5-10, G, Whitesboro (Wayland Baptist University)
33 Lyndon Fenoglio, 5-10, F, Nocona (NCTC)

Head Coach:  Kyle Tucker (Holliday)
Assistant Coaches:
Clay Strealy (Holliday)
Roy Mejia (San Saba)

 

EAST-TEXAS TEAM

0  Ernest Young, 5-11, G, Hirschi (Cameron University)
1  T. J. Newton, 6-3, G, Burkburnett (Cameron University)
3  Kameron Moss, 5-10, G, Archer City (Howard Payne University)
10 Jermaree Ingram, 5-11, G, Wichita Falls Hirschi (Midwestern State University)
10 Cash Roberts, 6-3, G, Iowa Park (Northwest Lineman College)
11 Carson Maggard, 6-4, F, Burkburnett (Texas Tech)
20 Aden Campbell, 5-11, G, Midway (Vernon College)
21 Drew Weber, 6-5, C, Bowie (Midwestern State University)
23 Michael Strickland, 6-0, C, Seymour (Midwestern State University)
33 Isaias Orduno, 5-9, G, Wichita Falls (Undecided)

Head Coach:  Danny Nix (Burkburnett)
Assistants Coaches:
Joe Thannart (Burkburnett)
James Moseley (Burkburnett)
Ryan Black (Burkburnett)
Jay January (BurkBurnett)